Ethereum Nedir, Ethereum Kripto Para Hakkında Bilgiler

Ethereum, herhangi bir geliştiricinin dağıtılmış uygulamaları (Dapps) çalıştırmak için kullanabileceği bir eşler arası sanal makineler ağıdır. Bu bilgisayar programları herhangi bir şey olabilir, ancak ağ bir sözleşme gibi belirli koşullar yerine getirildiğinde mekanik olarak uygulanan kuralları uygulamak için optimize edilmiştir. Ethereum, bu sözleşmeleri kriptografik olarak saklamak, yürütmek ve korumak için kendi merkezi olmayan kamu blok zincirini kullanır.

Ağındaki her bilgisayar, Ethereum blockchain ile senkronize etmek için küçük bir sanal makine indirir ve sözleşmeleri gerçekleştirmek için uygun kalır. Bu dağıtılmış bilgisayar ağı uygun bir şekilde tasarlanmış düzenlemeleri gerçekleştirmek için gereken güvenliği, güvenilirliği ve bilgi işlem gücünü sağlar. Elbette, bu fikir birliği ağı ücretsiz veya özel değildir, bu nedenle geliştiriciler onu yalnızca sonuçlar hakkında ve verilerinin kamuya açık olduğu durumlarda fikir birliği için kullanırlar. Ethereum blockchain burada genel olarak aranabilir.

Ether, Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeleri yapmak için kullanılan dijital bir para birimidir. Bitcoin gibi, Ethereum ağı ve Ether belirteçleri herhangi bir banka veya hükümet tarafından kontrol edilmez veya yayınlanmaz, bunun yerine kullanıcıları tarafından yönetilen açık bir ağdır.

Ethereum, kullanıcıların açık bir ağ üzerinden değeri temsil eden belirteçleri göndermelerine ve almalarına olanak sağlaması nedeniyle Bitcoin ağına benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte, Ethereum'un öncelikli amacı bir para olarak davranmak değil, akıllı sözleşmeler yapmaktır.

Ethereum Fiyatı Neden, Nasıl ve Neye Göre Değişir

Ethereum'un değeri başka hiçbir para biriminin değerine bağlı değildir. Hisse senetlerine veya mülklere benzer şekilde, Ethereum'un değeri açık piyasada alım satım yaparak belirlenir. Ethereum'un fiyatı, belirli bir anda almak veya satmak isteyenlerin sayısına bağlı olarak gerçek zamanlı olarak değişir.

Ethereum, günün 24 saati gerçek zamanlı olarak bitcoin, dolar, euro, yen ve diğer para birimleri için işlem görmektedir. Ethereum alım satım talebine bağlı olarak, fiyat günden güne değişebilir. Bu, bir hisse senedinin veya mülkün değerinin arz ve talebe bağlı olarak yükselip düşebileceği şekline benzer. Ethereum değeri, ABD doları gibi para birimleri ile karşılaştırıldığında değişken olabilir, çünkü hala gelişmekte olan bir teknolojidir ve nispeten küçük bir likidite havuzuna sahiptir.

 

Bitcoin küresel bir finansal ağa katılmanıza izin verirken, Ethereum'u kullanarak küresel bir bilgisayar ağına katılabilirsiniz. Bu, Ethereum blockchain'e yerleştirilebilecek kod betikleri olan akıllı sözleşmelerle yapılır. Akıllı sözleşmeler hala çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen, oylama, küresel tedarik zincirleri, tıbbi kayıtlar, finansal sistem ve muhtemelen henüz keşfedilmemiş diğerleri gibi birçok farklı alanda geniş bir potansiyel uygulama alanına sahipler.